حجت الاسلام والمسلمین استاد علی امینی نژاد متولد شهریورماه ۱۳۵۰ در شهرستان آمل از توابع استان مازندران است. دروس مدرسه را تا سن ۱۶ سالگی در آمل گذراند و برای تحصیل دروس حوزوی عازم شهر مقدس قم شد. همزمان با وقوع جنگ تحمیلی به جبهه های حق علیه باطل شتافت و پس از دوران دفاع مقدس در حوزه علمیه قم، محضر اساتید بزرگی همچون حضرت آیت الله میرزا جواد آقا تبریزی، حضرت آیت الله وحید خراسانی و حضرت آیت الله مددی در دروس فقه و اصول را درک کرد. وی از محضر آیت الله یزدان پناه برای تحصیلات فلسفی عرفانی خود بهره برد.

استاد امینی نژاد هم اکنون از اساتید سطوح عالی فلسفه و عرفان اسلامی حوزه علمیه قم هستند که به تدریس دروسی همچون اسفار اربعه و نهایة الحکمة در فلسفه اسلامی و فصوص الحکم در عرفان اسلامی اشتغال دارند.

از این استاد ارجمند کتاب ها و مقالات زیادی به چاپ رسیده است که برای نمونه می توان به کتاب های “مقدمه و تعلیقات بر بدایة الحکمه”، “رهبانیت متعالی اسلامی”، “تکملة نهایة الحکمة”، “آشنایی با مجموعه عرفان اسلامی”، “حکمت عرفانی” و مقالات علوم عقلی اسلامی: “عرفان و تصوف در گستره روایات”، “سنجه ها و میزانهای عرفان اسلامی”، “حلاج از منظر توقیع حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف” و “هویت دینی و اسلامی «فلسفه اسلامی»” اشاره نمود.